Właściciele psiaków coraz częściej przerzucają się z mało funkcjonalnych obroży na znacznie wygodniejsze szelki. Popularność tych akcesoriów wzrasta w naprawdę zabójczym tempie. Szelki to taki produkt z wyższej półki, ale wyłącznie pod względem praktyczności i użyteczności, ponieważ ich cena nie musi się wcale różnić od ceny zwykłej obroży. Oba produkty występują jednak w wielu wariantach. Szelki dla psa występują w licznych kolorach, mają odmienne fasony i są różnie zbudowane. Wykonuje się je, tak jak i smycze, z przynajmniej kilku charakterystycznych dla nich materiałów. Jak więc wybrać szelki idealne, w których psiak rzeczywiście będzie chciał zawsze spacerować?
Szelki dla szczeniaka
Nie da się tak naprawdę jednoznacznie stwierdzić, które szelki rzeczywiście byłyby czymś idealnym dla psiaka. Każdy zwierzak jest inny. Bywa i tak, że niektóre psy wolą chodzić w obrożach, więc to wszystko trzeba na nich sprawdzić, zamiast wymyślać sobie różne teorie w głowie czy opierać się na poradach psiarzy wypowiadających się w Internecie. Jeden pies zadowoli się najzwyklejszymi szelkami za dwadzieścia złotych, podczas gdy inny będzie potrzebować czegoś porządniejszego i lepiej wykonanego, a zarazem i droższego. Tak jak i dzieciom nie powinno się narzucać swojego wyboru, tak również nie należy tak postępować z psiakami. Jeżeli zwierzak ewidentnie nie chce chodzić w jakichś konkretnych szelkach, nie należy go do tego zmuszać, gdyż w ten sposób można osiągnąć odwrotny efekt i jedynie zniechęcić go do jakichkolwiek spacerów. Inne będą też szelki dla szczeniaka, a inne dla dorosłego lub starszego już psiaka. Ogólnie rzecz biorąc można sobie wyróżnić kilka podstawowych typów tego artykułu. Jak zatem nazywają się te tradycyjne odmiany szelek i czym się one od siebie różnią?
Dość wygodne w użyciu – i dla psiaków, i dla ich właścicieli – są szelki typu „step-in”, nazywane w Polsce szelkami spacerowymi. Świetnie sprawdzają się na co dzień. Dość łatwo się je zapina, ponieważ tworzą one gotową konstrukcję paseczków, w które piesek sam wchodzi, by później właściciel mógł już tylko zapiąć klamry w okolicach jego łopatek. To taki bardzo klasyczny i uniwersalny model. Aby jednak uzyskać pewność, że psu będzie w nim wygodnie, warto popatrzeć na to, czy szelki występują w wersji bezuciskowej. Bez wątpienia jest ona o wiele bardziej komfortowa dla zwierzaków niżeli klasyczna wersja tych szelek. Te bezuciskowe nigdy nie obetrą zwierzaka. Dodatkową ich zaletą jest to, że można je przypinać do pasów w samochodzie, tak więc spełniają dwie bardzo ważne funkcje i stają się wyrobem wielofunkcyjnym.
Szelki dla małych psów
A jakie szelki dla małych psów i młodych zwierzaków? Takim pupilom warto zaproponować szelki szkoleniowe, występujące też pod nazwą „easy walk”. Są to wyroby przygotowane z myślą o psiakach, które nie potrafią jeszcze zbyt dobrze chodzić na smyczy. Jeżeli psiak pociągnie smycz w takich szelkach, one automatycznie się zablokują i nie pozwolą mu dalej iść. Jest to świetne narzędzie do tego, by nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy.
Szelki sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż obroże, dla każdego psiaka 🙂