Kancelaria prawna Węgry

Zastanawiasz się nad studiami prawniczymi, i chcesz łączyć z tym swoją przyszłość? Twoje marzenie to własna kancelaria prawna? Już na wstępie muszę Cię zmartwić, że nie jest to łatwa praca, jednakże jeśli cię to interesuje i jesteś zdeterminowany, na pewno dasz radę!

Pierwszym krokiem do twojej wymarzonej pracy są studia prawnicze. Jest to bardzo oblegany kierunek na całym świecie, więc aby się dostać trzeba naprawdę bardzo dobrze zdać maturę. Jakie zdawać przedmioty? Z trzech podstawowych (matematyka, język polski, język angielski), rozszerzenie każdego może się przydać. Angielski jest niezbędny gdy chcesz studiować gdzieś za granicą na przykład w Wielkiej Brytanii. Oprócz podstawowych najlepiej zdać: historie, wiedzę o społeczeństwie, geografie lub ewentualnie filozofie. Jednak nawet wybitnie zdana i bardzo dobre stopnie w liceum nie gwarantują ci dostania się na te studia. Już w szkole średniej możesz zacząć czytać książki o prawie, uczęszczać konkursy o tej tematyce, młodzieżowe debaty oraz tym podobne. Oczywiście dla przyszłych prawników najlepszy będzie profil humanistyczny bądź matematyczno-geograficzny.

Aby zostać prawnikiem, trzeba przede wszystkim ukończyć magisterskie studia prawnicze – na uczelni publicznej bądź niepublicznej. Trwają one 5 lat i kończą się obroną pracy magisterskiej. Później musisz jedną z aplikacji: adwokacka (3 lata), radcowska (3 lata), sędziowska (3 lata), prokuratorska (3 lata), komornicza (2 lata), notarialna (3,5 roku), legislacyjna (1 rok), kuratorska (1 rok), i zdać egzamin zawodowy. Trzeba pamiętać, że egzamin na aplikacje jest płatny. Do tego nie są to takie małe pieniądze (około tysiąc złotych). Możesz być prawnikiem bez aplikacji jednakże nie masz wtedy właściwych uprawnień i nie możesz występować przed sądem, ani udzielać legalnie porad prawnych.

Po skończeniu studiów oraz uzyskaniu wszystkich uprawnień, wiele drzwi stoi przed tobą otworem. Twoją pracą może być sędzia lub adwokat, wówczas będziesz większość czasu spędzać w sądzie. Może zatrudnić Cię kancelaria radców prawnych. W tym przypadku, będziesz raczej siedział przy biurku i dawał ludziom porady prawne. Jednak nie koniecznie będzie to banalna praca. Podsumowując prawnikiem jest zostać trudno, lecz nie jest to niemożliwe i gdy się postarasz czeka Cię ciekawa satysfakcjonująca praca i nie ukrywając spore zarobki.