Dobra konsultacja psychologiczna dziecka

Wychowywanie dziecka rodzi szereg nieprzewidzianych problemów. Zmieniają się one wraz z rozwojem dziecka oraz następowaniem po sobie kolejnych etapów w życiu. Trudności te wpływają na emocje również dzieci, jak i ich rodziców. Niekiedy nie jest łatwo poradzić sobie z nimi samodzielnie oraz należy poszukać pomocy u psychologa.

PRZYCZYNY PROBLEMÓW EMOCJONALNYCH DZIECI

W zależności od wieku problemy mogą wynikać najczęściej z kliku czynników:
– brak akceptacji przez rówieśników
– trudności w nauce
– sięganie po środki odurzające (może to być również przyczyna, jak i skutek problemów uczuciowych)
– przemoc fizyczna lub psychiczna w domu lub w placówce, do której dziecko uczęszcza
– brak samoakceptacji (porównywanie się do innych)
Oczywiście wszystkie te elementy mogą być ze sobą powiązane.

SKĄD CZERPAĆ WSPARCIE?

Nie zawsze jest tak, że dziecko werbalnie sygnalizuje, że boryka się z jakimś problemem, często rodzice zauważają jakąś zmianę w jego zachowaniu bądź dostają sygnał od wychowawców z przedszkola czy szkoły. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, warto, żeby dziecko skonsultować w poradni psychologicznej oraz aby był to wykwalifikowany w zajmowaniu się nieletnimi psychoterapeuta dla dzieci. On nie tylko rozezna przyczynę problemów, lecz pomoże radzić sobie z codziennością. Dziecko poczuje się ważne oraz z czasem jest szansa, że nauczy się pokonywać trudności życia codziennego. Czasem zdarza się, że rodzice, mimo najszczerszych chęci, nie wiedzą, jak pomóc swojemu dziecku. Pomocna może być psychoterapia dla rodziców, gdzie nie jedynie otrzymają oni wskazówki realnej pomocy swoim pociechom, lecz także wsparcie dla nich samych. Rodziców może przerastać to, że ich dziecko np. czuje się nieatrakcyjne, niezbyt mądre, nie radzi sobie w relacjach społecznych bądź ma wręcz stany depresyjne. W związku z tym taka pomoc jest czasem ratunkiem dla całej rodziny.

FORMA KONSULTACJI PSYCHOLOGICZNEJ

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest bezpośredni kontakt psychologa z pacjentem, lecz czasami należałoby rozważyć taką usługę jak psycholog przez telefon. Sprawdza się to nie tylko w sytuacji, kiedy panuje pandemia oraz bezpośrednie umówienie wizyty czasem okazuje się niemożliwe, ale także wtedy, kiedy brakuje czasu na przyjazd do gabinetu lekarza lub po prostu odwagi do sięgnięcia po pomoc. Pamiętajmy też zawsze, że to, co dorosłym wydaje się być czasem błahym problemem, dla dziecka może się wydawać końcem świata!

Wpis powstał przy współpracy z Inrelatiorodzina.pl