Materac przeciwodleżynowy. Który wybrać?

W przypadku pacjentów oraz osób chorych, które muszą funkcjonować na co dzień w pozycji leżącej oraz nie mogą wstawać z łóżka, konieczne jest stosowanie specjalistycznych systemów przeciwodleżynowych, które – jak ich nazwa wskazuje – mają zapobiegać odleżynom. Ciągłe przebywanie w pozycji spoczynkowej potrafi być powodem wielu problemów. Odpowiednio dobrany system przeciwodleżynowy pozwala więc tym problemom zapobiec bądź sprawia, że stają się one mniej intensywne oraz dzięki temu też mniej uciążliwe oraz nie aż tak bardzo odczuwalne dla samego pacjenta.

Przeciwodleżynowy materac

Kluczowym elementem każdego takiego systemu będzie przeciwodleżynowy materac. Warto wybrać go i zainwestować w niego już na samym początku, kiedy tylko chory otrzyma zalecenie leżenia w łóżku, aby temu choremu zapewnić jak najwyższy komfort oraz po prostu ułatwić mu codzienne życie. W tym momencie materace przeciwodleżynowe są na ogół materacami zmiennociśnieniowymi i takich rzeczywiście należałoby szukać, bo innych ich wariantów nie ma sensu kupować (nie sprawdzają się one zbyt dobrze, dlatego pomału znikają z rynku). Materace zmiennociśnieniowe są bardzo użyteczne. Mogą być spokojnie używane przez tych, którzy cały czas muszą spoczywać w łóżku, a także u pacjentów absolutnie niepełnosprawnych. Materace przeciwodleżynowe producent jest w stanie zaproponować klientom kilka specjalnych odmian produktów zmiennociśnieniowych. Dwa ich najpopularniejsze warianty to materace bąbelkowe oraz materace rurowe. Te drugie są bardziej specjalistyczne od pierwszych. Materace bąbelkowe dedykuje się bowiem pacjentom, którzy nie muszą przez cały czas leżeć w łóżku oraz nie mają jeszcze odleżyn oraz nie mają aż tak poważnych problemów ze swoim zdrowiem.

Jaki materac wybrać?

Dodatkowym plusem materaców rurowych jest to, że wytrzymują one znacznie większe obciążenia. Spokojnie poradzą sobie z człowiekiem o masie ciała wynoszącej nawet do stu czterdziestu kilogramów. Są to zatem materace do opieki długoterminowej – materace niesamowicie funkcjonalne oraz spełniające swoją rolę w stu procentach. A gdzie te wszystkie materace można w ogóle kupić? Największy ich wybór występuje oczywiście w sklepach ortopedycznych. Mają one swoje placówki stacjonarne, lecz działają też w Internecie, dlatego w różnoraki sposób da się skorzystać z ich usług.