Pellet sosnowy dla Każdego

Okres letni powoli dąży ku końcowi, zatem trzeba jak najszybciej myśleć o tym, czym w sezonie zimowym ogrzewany będzie dom. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo możliwości. Począwszy od starych metod po stosunkowo młode, które co więcej przyjazne są dla środowiska. Dom można ogrzewać między innymi: węglem kamiennym, ekogroszkiem, pelletem, olejem opałowym, gazem ziemnym i prądem elektrycznym.

Jakie paliwo wybrać?

Ogrzewanie domu węglem jest najtańszym sposobem na zapewnienia ciepła w zimne dni, jednakże coraz częściej ten surowiec jest zakazywany ze względu na swoją szkodliwość dla środowiska oraz człowieka. Podobnie sytuacja ma się w przypadku ekogroszku. Instalacje gazowe wymagają uprzedniego przygotowania, czyli wykonania przyłącza przez specjalistyczną firmę. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w właściwy piec, który nada się do ogrzewania gazem. Kotły gazowe na ogół są drogie, więc trzeba przygotować się na poniesienie pewnej sumy pieniędzy. Ogrzewanie olejem opałowym jest rozwiązaniem bardzo wygodnym, gdyż jest niemal bezobsługowe, aczkolwiek nie należy do najtańszych. W ostatnich latach co chwila więcej społeczeństwa korzysta z pelletu. Jest to paliwo opałowe, które wytworzono z różnych odpadów drzewnych, takich jak: trociny, wióry, zrębki. Pośród najpopularniejszych rodzajów wyróżnia się pellet drzewny. Jego cena jest stosunkowo niewielka w porównaniu do innych paliw opałowych. Niezwykle dobre właściwości grzewcze ma pellet dębowy oraz pellet sosnowy. Ich spalanie jest długie oraz wykazuje dużą kaloryczność. Jeżeli zdecydujesz się na grzanie pelletem, musisz jedynie wymienić piec do ogrzewania, dlatego że stary może nie nadawać się do tego rodzaju paliwa. Cena kotłów waha się w okolicach od 5000 złotych do nawet 20000 złotych.

Jakie są zalety pelletu?

Jednakże, dobre kotły grzewcze można zakupić już w cenie 8000 złotych. Co więcej należy określić, jaką pojemność podajnika preferujemy. Jest to o tyle ważna kwestia, gdyż od tego zleży jak często obsługiwany będzie przez nas piec. Jeśli podajnik będzie duży, obsługa ograniczy się do jednej bądź dwóch wizyt w kotłowni w ciągu tygodnia. Jeżeli podajnik będzie mniejszy, wizyty będą częstsze. Pellet jest paliwem czystym, to znaczy że nie ubrudzisz się nim w przeciwieństwie do węgla kamiennego, który jest niezwykle brudzący oraz wydziela się niego dużo kurzu.