Zdrowie zwierząt hodowlanych

Każdy kto posiada ogród, pole uprawne bądź fermę hodowlaną wie doskonale, jakim zagrożeniem dla stanu roślin i zwierząt bywają różnorodne szkodniki. Szczęśliwie, przez ostatnie lata i dzięki przeprowadzonym badaniom i eksperymentom udało się opracować kompleksowe programy walki z tego rodzaju zagrożeniami. W ten sposób produkcja roślinna może być prowadzona bezpiecznie, chronione jest też znacznie wydajniej niż kiedyś zdrowie zwierząt hodowlanych.

Poniżej przedstawiamy kilka z takich metod walki ze szkodnikami

Zacznijmy od tego, że mnóstwo szkodników ogrodowych oraz polnych można skutecznie zwalczać bez pestycydów. Zanim znajdziemy adekwatne rozwiązanie problemu, ważne jest jednakże, aby poprawnie zidentyfikować danego szkodnika. Dopiero wówczas można wybrać odpowiednią metodę postępowania. Od razu trzeba zaznaczyć, że promowane wszędzie hasła związane z „zielonym ładem” kładą olbrzymi nacisk na nie stosowanie produktów opartych na pestycydach. Faktycznie, specyfiki takie zawierają w sobie mnóstwo pierwiastków chemicznych, które mogą paradoksalnie zaszkodzić nie tylko roślinom i zwierzętom, ale również samemu człowiekowi. Jeżeli zwalczanie szkodników bez chemii jest możliwe, należy bezwzględnie korzystać z alternatywnych metod. Proekologicznym rozwiązaniem będą na pewno wszelkiego rodzaju pułapki (lepowe, feromonowe) na uciążliwe owady. Być może nie zabijają one dużej liczby osobników, lecz odgrywają ważną rolę w monitorowaniu wzrostu populacji szkodników. Do zwalczenia inwazji mszyc starczy czasami zmycie roślin wężem, ręcznie można usuwać takie szkodniki jak ślimaki.

Naturalne sposoby walki ze szkodnikami

Ale można również podejmować działania zmniejszające wymiernie groźbę wystąpienia chorób oraz szkodników u roślin i zwierząt. Ludzie coraz to częściej szukają bardziej przyjaznych dla środowiska sposobów uprawy roślin i hodowli – to już pierwszy krok do sukcesu! Istnieje sporo zdroworozsądkowych rozwiązań, które możemy podjąć, aby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych organizmów do ogrodu bądź zagrody zwierząt. Szczególnie ważna jest dobra kontrola kulturowa, odpowiedni dobór roślin (do krajobrazu i panujących warunków) i korzystanie z pomocy naturalnych drapieżników, tępiących szkodniki. Z kolei w przypadku zwierzaków hodowlanych stosuje się metody prewencji weterynaryjnej w postaci szczepień ochronnych przed chorobami.