Etykiety termotransferowe – szybsze pakowanie

Druk termiczny oraz termotransferowy to w przemyśle podstawa szybkiej i opłacalnej pracy poligraficznej. O ile jednak druk termiczny daje produkt niskiej jakości o przeznaczeniu tymczasowym, to produkt nadruku termotransferowego zapewnia długą żywotność wydrukowanych etykiet oraz ich odporność na wiele czynników. Jakie jednak kalki termotransferowe wybrać, by druk zachował dobrą jakość?

Etykiety termotransferowe

Etykiety termotransferowe dzielone są zasadniczo na trzy typy powszechnie użytkowane oraz dostępne do nabycia na rynku: kalki woskowe, kalki woskowo-żywiczne oraz taśmy żywiczne. Każda z wymienionych odmian kalek posiada inny materiał, który pod wpływem temperatury nanoszony jest na przestrzeń roboczą i utrwala nadruk. Każda z nich nadaje się też na inny rodzaj tworzyw. Na przykład, kalki woskowe znakomicie pokrywają powierzchnie matowego papieru, są tanie i najszybsze w produkcji. Popyt na nie jest stale wysoki, jednak należy pamiętać, że nie nadają się one do tworzenia nadruków na, żadnych innych powierzchniach niż matowy papier. Są dostosowane do krótkiego procesu nagrzewania i płytko odbijają się na materiale, papier więc wchłonie wosk, lecz na innych tworzywach substancja ta rozmyje się, nadruk będzie więc nieczytelny. Na folii bądź niematowej tekturze nadruk woskowy będzie w ogóle niewidoczny. Należy wówczas użyć innych kalek dostosowanych do przyjęcia przez te konkretne materiały.

Kalki żywiczne

Kalki żywiczne znakomicie sprawdzają się do druków na powierzchniach syntetycznych typu folia polietylenowa bądź folia polipropylenowa. Dobrze pokryją również powierzchnie wykonane z Politereftalanu etylenu. Jest to najtrwalszy rodzaj druku, który najgłębiej wnika w strukturę tworzywa oraz daje pewność ostrości i widoczności wydruku nawet pomimo działania nań czynników zewnętrznych osłabiających jego jakość. Należy jednak pamiętać, że lepsza jakość kalek żywicznych skutkuje ich wyższą ceną i mniejszą dostępnością. Efekty uzyskane dzięki ich użyciu rekompensują jednak wyższe koszty.

Kalki woskowo-żywiczne

Ostatnią grupą są kalki woskowo-żywiczne. Idealnie sprawdzają się one do zadruku półmatowego papieru czy materiałowych wszywek w ubraniach. Jest to forma pośredniej jakości droższa od kalek woskowych oraz znacznie tańsza od żywicznych.

Jakość wszystkich wymienionych rodzajów kalek oczywiście zależy od producenta. Wiele na rynku oferuje się kalek pochodzących z niewiadomych źródeł, importowanych w dużej ilości z rynków wschodnich. Są to kalki słabsze jakościowo i nie zawsze zastępujące dobrze oryginały. Najlepiej więc wybierać sprawdzone marki na przykład kalki ribbon, które gwarantują wysoką jakość i korzystną cenę z gwarancją wysokiej jakości niemieckiego produktu.