Moja twierdza – dom

“Mój dom jest moim zamkiem” – to anglosaskie powiedzenie w obecnych czasach zyskuje na aktualności. Współcześnie bowiem wspólnota sąsiedzka odchodzi w niepamięć a ludzie mieszkający w lokalach sąsiadujących ze sobą coraz częściej nawet się nie znają. Rosnąca popularność mieszkań na wynajem długo i krótkoterminowy również nie sprzyja zawiązywaniu dobrych sąsiedzkich relacji. Zwłaszcza w dużych miastach obecnie każdy z nas zamyka się w swoim domu i raczej nie wychyla z niego nosa. Z kolei na wsiach rosną wysokie ogrodzenia, pojawiają się mury i ogromne żeliwne bramy, które odgradzają posesje od świata zewnętrznego. Nic w tym dziwnego bowiem współczesny świat jest pełen niebezpieczeństw a my przebywając w naszym „M” chcemy czuć się przede wszystkim bezpiecznie. Dom to przecież schronienie przed wszystkim czego się boimy. Można tam przebywać, kiedy się chce i ile się chce. Tam jemy śniadania, kolacje i obiady – tam pracujemy, śpimy i odpoczywamy. By zapewnić sobie bezpieczeństwo inwestujemy w systemy alarmowe, profesjonalną ochronę i całodobowy monitoring. Często jednak nawet najnowocześniejsza technologia zawodzi a my padamy ofiarą przestępców. Dlatego też pierwszą linią obrony naszego dobytku powinny być dobre okna i drzwi antywłamaniowe. Dopiero po ich zakupie warto szukać uzupełniających sposobów ochrony mieszkania czy domu.

Jak wybrać dobre drzwi antywłamaniowe?

Wejściowe drzwi antywłamaniowe to podstawowy sposób zabezpieczenia domu przed włamaniem. Oczywiście, nawet najlepsze drzwi antywłamaniowe nie uchronią nas przed nieszczęściem, to są podstawowym elementem całego systemu zabezpieczenia domu czy mieszkania. Aby drzwi antywłamaniowe były wstanie przetrwać próbę ich wyłamania, wyważenia lub przewiercenia powinny posiadać szereg zabezpieczeń takich jak ościeżnica zamontowana do muru za pomocą kotew i solidnie obmurowana. Do tego dobrze by skrzydło wykonane było ze stalowej blachy, najczęściej o grubości od 1,5 do 2 mm wraz ożebrowaniem z kątownika. Ważne są również bolce antywyważeniowe, rygle wysuwane poprzez przekręcenie klucza, atestowane zamki oraz zawiasy, które uniemożliwiają wyjęcie skrzydła z ościeżnicy.

Tego typu drzwi stalowe z powodzeniem mogą zostać zamontowane jako drzwi wejściowe w domu, bloku w nowym budownictwie a także jako drzwi do bloków z wielkiej płyty. We wszystkich tych miejscach znacząco utrudnią lub nawet uniemożliwią złodziejom wtargnięcie do mieszkania i zabór mienia.

Kompleksowa ochrona

Niestety, wejściowe drzwi antywłamaniowe to tylko jeden z elementów systemu zabezpieczeń domu, który na nic nam się nie przyda, jeśli nie zadbamy o inne wrażliwe miejsca. Jeśli do piwnicy lub do garażu naszego domu można wejść z zewnątrz – również warto postawić w tym miejscu na drzwi stalowe zamiast na drzwi drewniane. Drzwi stalowe będą stanowić barierę trudną do sforsowania. Stolarka okienna również powinna charakteryzować się zwiększoną odpornością a najlepiej, gdy jest chroniona przez antywłamaniowe rolety. Dopiero wtedy możemy mieć pewność, że wszystkie słabe punkty naszego domu są odpowiednio zabezpieczone.