Produkcja roślinna Warszawa

Każdy kto posiada ogród, pole uprawne bądź fermę hodowlaną wie doskonale, jakim zagrożeniem dla stanu roślin oraz zwierząt bywają różnorodne szkodniki. Szczęśliwie, przez ostatnie lata oraz dzięki przeprowadzonym badaniom oraz eksperymentom udało się opracować kompleksowe programy walki z tego rodzaju zagrożeniami. W ten sposób produkcja roślinna może być prowadzona bezpiecznie, chronione jest również znacznie wydajniej niż kiedyś zdrowie zwierząt hodowlanych.

Poniżej przedstawiamy kilka z takich metod walki ze szkodnikami

Zacznijmy od tego, że mnóstwo szkodników ogrodowych oraz polnych można skutecznie zwalczać bez pestycydów. Zanim znajdziemy adekwatne rozwiązanie problemu, ważne jest jednak, aby poprawnie zidentyfikować danego szkodnika. Dopiero wówczas można wybrać właściwą metodę postępowania. Od razu trzeba zaznaczyć, że promowane wszędzie hasła związane z „zielonym ładem” kładą olbrzymi nacisk na nie stosowanie produktów opartych na pestycydach. Faktycznie, specyfiki takie zawierają w sobie mnóstwo pierwiastków chemicznych, które mogą paradoksalnie zaszkodzić nie tylko roślinom i zwierzętom, ale również samemu człowiekowi. Jeżeli zwalczanie szkodników bez chemii jest możliwe, należy bezwzględnie korzystać z alternatywnych metod. Proekologicznym rozwiązaniem będą na pewno wszelkiego rodzaju pułapki (lepowe, feromonowe) na uciążliwe owady. Być może nie zabijają one wielkiej liczby osobników, lecz odgrywają ważną rolę w monitorowaniu wzrostu populacji szkodników. Do zwalczenia inwazji mszyc starczy czasami zmycie roślin wężem, ręcznie można usuwać takie szkodniki jak ślimaki.

Naturalne sposoby walki ze szkodnikami

Ale można też podejmować działania zmniejszające wymiernie groźbę wystąpienia chorób oraz szkodników u roślin oraz zwierząt. Ludzie coraz to częściej szukają bardziej przyjaznych dla środowiska sposobów uprawy roślin oraz hodowli – to już pierwszy krok do sukcesu! Istnieje dużo zdroworozsądkowych rozwiązań, które możemy podjąć, żeby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych organizmów do ogrodu bądź zagrody zwierząt. Szczególnie ważna jest dobra kontrola kulturowa, odpowiedni dobór roślin (do krajobrazu oraz panujących warunków) i korzystanie z pomocy naturalnych drapieżników, tępiących szkodniki. Z kolei w przypadku zwierząt hodowlanych stosuje się metody prewencji weterynaryjnej w postaci szczepień ochronnych przed chorobami.