Psychoterapia?

Psychoterapeuta to jeden z zawodów przyszłości. Z prostej przyczyny. W tym przypadku żywego człowieka nie da się zastąpić sztuczną inteligencją, ani pod postacią robota, ani pod żadną inną. Co dość dziwne, nie jest to zawód regulowany. Choć w najbliższej przyszłości może się to zmienić, ponieważ psychoterapeuci usilnie o to zabiegają. Tak czy siak, trudno wyobrazić sobie, by kompletny laik nie tylko znalazł zatrudnienie jako terapeuta, ale też, co najważniejsze mógł pomagać ludziom. Niedouczony quasi-specjalista może zrobić więcej szkody niż pożytku.

Wiele osób mylnie uważa, że aby zostać psychoterapeutą, powinno się skończyć studia psychologiczne. Owszem, mogą być one pomocne, nie są jednak warunkiem koniecznym. Jeżeli ktoś jest ukierunkowany na konkretny cel, lepiej gdy od razu podejmie naukę w szkole psychoterapii. Tego rodzaju placówki znajdują się w każdym dużym mieście w Polsce. Nauka trwa przeważnie 4 lata. Całościowy kurs rozpoczyna się od psychoterapii własnej, tzw. self-experience. U podstaw tego leży kilka założeń. Przede wszystkim psychoterapeuta musi dogłębnie zrozumieć i poznać proces terapeutyczny. Po drugie sam na sobie może sprawdzić jego skuteczność. Rozwinąć się dzięki niemu. Po trzecie to swego rodzaju sprawdzian. Trudno oczekiwać wyników w pracy z innymi od terapeuty, który nie jest w stanie przerobić niektórych rzeczy samemu. Następnie uczestniczy się w szkoleniu teoretycznym oraz praktycznym, tzw. superwizji, a w końcu odbywa się praktykę kliniczną. Jeśli chodzi o placówkę edukacyjną, taką jak szkoła psychoterapii Warszawa zapewnia ogromne możliwości do odbycia stażu zawodowego. Z racji tego, że tutaj znajduje się najwięcej poradni. Jeśli zaś chodzi o perspektywy ze względu na lokalizację, jakie daje szkoła psychoterapii Szczecin wyróżnia się możliwościami pomocy pacjentom niemieckim za odpowiednio wyższe stawki. Oczywiście pod warunkiem biegłej znajomości języka.

W całej Polsce jednak zapotrzebowanie na usługi psychoterapeutów systematycznie rośnie. Tym samym, jeśli ktoś mieszka np. na Kujawach, a interesuje go szkoła psychoterapii Toruń będzie najlepszym kierunkiem. Bez względu na lokalizację, należy wybrać szkołę, której program jest zgodny ze standardami European Association for Psychotherapy lub Polskiej Rady Psychoterapii. To daje największe okazje na dołączenie do zespołu uznanych psychoterapeutów.