Dachy płaskie

Dekarz to profesja, zajmująca się montażem pokryć dachowych i naprawą dachów. Korzystając z pomocy takiego profesjonalisty przy okazji budowy dachu można ustrzec się wielu pomyłek i niedociągnięć skutkujących w przyszłych latach nawet przeciekającym dachem i niezbędnością drogiego remontu.

Montaż pokryć dachowych odbywa się z wykorzystaniem rozmaitego rodzaju pokryć takich jak: płytki metalowe, dachówki czy blachodachówki, w przypadku dachów spadowych.

Montaż dachów płaskich odbywa się z wykorzystaniem nieco innych materiałów. Pokrycia dachowe mogą być wykonane z PCV, asfaltu, włókna szklanego i innych komponentów syntetycznych. W tym miejscu trzeba podkreślić, że jakość powinna być priorytetem. Płaski dach z przeciekającą powłoką lub innymi wadami może mieć poważne konsekwencje. W najgorszym przypadku istnieje ryzyko, że dom nie będzie nadawał się do zamieszkania. Wszelkie płaskie dachy powinny być pokryte wodoodpornymi materiałami – hydroizolacją. Budowa dachów płaskich ma swoje zalety. Wielu właścicieli domów sądzi, że ​​dachy płaskie to stylowe, nowoczesne projekty. Budowlańcy często wybierają dachy płaskie, gdy budują domy zaprojektowane przez architektów. Oznacza to również, że można uzyskać bardziej wydajną przestrzeń życiową, mając płaski dach niż w przypadku pospolitego dachu spadowego. Przy dachach skośnych traci się przestrzeń mieszkalną na poddaszu lub najwyższym piętrze dzięki zwężeniu kąta nachylenia dachu. Tak nie jest, gdy masz dach płaski.

Najistotniejszymi względami, które wpłyną na cenę płaskiego dachu są na ogół:

  • Wielkość dachu – jak w przypadku budowania każdej powierzchni, przestrzeń zabiera swój czas oraz materiały, jednak przeważnie do dochodzi do zależności, że im więcej m2 powierzchni dachu, tym niższa cena za metr kwadratowy. Można zatem śmiało planować wymarzony metraż.
  • Wysokość domu – jeśli dom jest tak wysoki, że do położenia dachu potrzebne jest duże rusztowanie, skutkuje to wyższą ceną. Praca na większych wysokościach wiąże się też z ryzykiem bądź dyskomfortem dla osób odpowiedzialnych za wykonanie.
  • Złożoność dachu – kominy i podobne wyposażenie na dachu sprawią, że praca będzie bardziej pracochłonna i spowoduje adekwatnie zwiększone koszty.