Zwalczanie szkodników Warszawa

Każdy kto posiada ogród, pole uprawne bądź fermę hodowlaną wie doskonale, jakim zagrożeniem dla stanu roślin i zwierząt bywają różnorodne szkodniki. Szczęśliwie, przez ostatnie lata oraz dzięki przeprowadzonym badaniom oraz eksperymentom udało się opracować kompleksowe programy walki z tego rodzaju zagrożeniami. W ten sposób produkcja roślinna może być prowadzona bezpiecznie, chronione jest również znacznie wydajniej niż kiedyś zdrowie zwierząt hodowlanych.

Poniżej przedstawiamy kilka z takich metod walki ze szkodnikami

Zacznijmy od tego, że wiele szkodników ogrodowych oraz polnych można skutecznie zwalczać bez pestycydów. Zanim znajdziemy adekwatne rozwiązanie problemu, ważne jest jednakże, aby poprawnie zidentyfikować danego szkodnika. Dopiero wówczas można wybrać właściwą metodę postępowania. Od razu trzeba zaznaczyć, że promowane wszędzie hasła związane z „zielonym ładem” kładą ogromny nacisk na nie stosowanie produktów opartych na pestycydach. Faktycznie, specyfiki takie zawierają w sobie wiele pierwiastków chemicznych, które mogą paradoksalnie zaszkodzić nie tylko roślinom oraz zwierzętom, ale również samemu człowiekowi. Jeśli zwalczanie szkodników bez chemii jest możliwe, należy bezwzględnie korzystać z alternatywnych metod. Proekologicznym rozwiązaniem będą na pewno wszelkiego rodzaju pułapki (lepowe, feromonowe) na uciążliwe owady. Być może nie zabijają one wielkiej liczby osobników, ale odgrywają ważną rolę w monitorowaniu wzrostu populacji szkodników. Do zwalczenia inwazji mszyc starczy czasami zmycie roślin wężem, ręcznie można usuwać takie szkodniki jak ślimaki.

Naturalne sposoby walki ze szkodnikami

Lecz można też podejmować działania zmniejszające wymiernie groźbę wystąpienia chorób oraz szkodników u roślin i zwierząt. Ludzie coraz częściej szukają bardziej przyjaznych dla środowiska sposobów uprawy roślin oraz hodowli – to już pierwszy krok do sukcesu! Istnieje sporo zdroworozsądkowych rozwiązań, które możemy podjąć, żeby zapobiec przedostawaniu się szkodliwych organizmów do ogrodu czy zagrody zwierząt. Szczególnie ważna jest dobra kontrola kulturowa, odpowiedni dobór roślin (do krajobrazu oraz panujących warunków) i korzystanie z pomocy naturalnych drapieżników, tępiących szkodniki. Z kolei w przypadku zwierzaków hodowlanych stosuje się metody prewencji weterynaryjnej w postaci szczepień ochronnych przed chorobami.