Rozwijające zabawki dla rocznego dziecka – pomysły na prezent na roczek

Wybranie dobrego prezentu dla rocznego dziecka jest wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo zabawek, ale co wybrać, by prezent na roczek był zarówno praktyczny, jak i dostarczył dziecku wiele godzin dobrej zabawy? Co jest najważniejsze w doborze zabawki dla rocznego dziecka? Czy zabawki dla rocznego dziecka mogą być rozwijające?

Najważniejszą kwestią jest oczywiście bezpieczeństwo. Zabawki dla dziecka na roczek nie mogą być bardzo małe i zawierać dużej ilości małych elementów. Dwunastomiesięczny brzdąc nie rozumie jeszcze, że branie przedmiotów do ust jest niebezpieczne i można się zakrztusić. Zwykle zabawki zawierają informację o docelowym wieku dzieci, dla których są skierowane. Należy zwrócić na to uwagę i dostosować się do takiej informacji.

 

Klocki i układanki

Klocki czy układanki to bardzo rozwijające zabawki dla rocznego dziecka. Można wybrać drewnianą układankę, np. w kształtach zwierząt czy środków transportu, którą dziecko ma ułożyć dopasowując elementy do otworów. Jest to opcja bardzo bezpieczna, ale też ma walory edukacyjne. Dziecko poznaje świat w formie bardzo przyjaznej zabawy. Istnieją też duże, drewniane puzzle. Ułożenie puzzli zajmie małemu dziecku kilka chwil oraz będzie wymagało zastanowienia i skupienia.

Warto też rozważyć zestaw dużych, plastikowych klocków, z którego dziecko może samo układać kształty. To opcja, która szybko się nie znudzi (rozwiązań takiej układanki jest nieskończenie wiele), jak i rozwija kreatywność i myślenie poza schematem. Dziecko musi chwycić klocek i samo wymyślić, jak połączyć ze sobą elementy, by stworzyły coś, co dziecko samo musi wymyślić. Dostarczy to wielu godzin rozrywki i uśmiechu.

 

Zabawki interaktywne

Dobrym pomysłem są też zabawki interaktywne np. „mówiące” pluszaki, telefoniki. Zwykle takie zabawki uczą, ale też bawią. Dziecko nie będzie się spodziewać tego, że ich miś coś do nich „powie”, będą bardzo zainteresowane taką formą zabawy i nauczą się pierwszych słów.

Można też postawić na interaktywną, „mówiącą” książeczkę (zwykle są one plastikowe, a nie papierowe, by dziecko nie mogło ich zniszczyć). Dziecko ucieszy się też z zabawek muzycznych, np. pluszaków grających melodyjki albo pianinek, które, jak naciśnie się klawisz, wydają dźwięk.

 

Zabawki sensoryczne

Popularną zabawką są też piłki sensoryczne. Zwykle można kupić je w zestawie kilku sztuk. Można nimi delikatnie pomasować ciało dziecka (co może pomóc w przyspieszeniu zasypiania oraz rozluźnić mięśnie) bądź dać mu do rączki, żeby pobawiło się samo (co rozwinie mięśnie dłoni i rozwinie koordynację dłoni). Takie piłki sensoryczne są więc bardzo praktyczne (można je wykorzystać na wiele sposobów), ale też bezpieczne.

Gumowe zabawki do wody, jak np. gumowe kaczuszki, również rozwiną koordynację dłoni. Ponadto, rozwiną wyobraźnię. Dziecko wyobrazi sobie, jak kaczuszki bawią się ze sobą, stworzy im w głowie cały, nowy świat.

 

Wpis powstał przy współpracy ze sklepem Bebetu.pl, w którym znajdziecie mnóstwo pomysłów na prezent.