Co wybrać kalki woskowe, czy kalki żywiczne?

Wśród przeróżnych modeli drukarek przemysłowych możemy znaleźć dwa rodzaje urządzeń – termiczne oraz termotransferowe. Te ostatnie wymagają użycia kalek termotransferowych, inaczej taśm barwiących, które mają za zadanie pod wpływem temperatury przenieść barwnik na element który akurat chcemy zadrukować. Dzięki tej technologii wydruk jest trwalszy niż w przypadku użycia drukarki termicznej, zatem świetnie nada się do wszelkiego rodzaju etykiet czy kodów kreskowych. Jednak kalki termotransferowe możemy dobierać pod względem różnych kryteriów. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniej kalki, dlatego że od niego zależy poprawność oraz jakość wydruku jaką otrzymamy.

Rodzaje kalek

Podstawowym podziałem taśm barwiących jest rozróżnienie ze względu na materiał wykonania. Kalki rozdzielamy na kalki woskowe, kalki żywiczne i kalki mieszane woskowo-żywiczne. Różnią się one właściwościami oraz rodzajami etykiet jakie możemy uzyskać. Kalwki woskowe służą jedynie do zadruku etykiet papierowych, które są matowe. Zadrukowanie etykiety foliowej lub błyszczącej spowoduje brak wytrzymałości wydruku. Jest to najtańsza dostępna taśma barwiąca. Kalki żywiczne są przeznaczone do zadrukowywania wszystkich etykiet foliowych i papierowych z połyskiem. Można oczywiście używać jej też do drukowania etykiet papierowych, jednakże ze względu na cenę nie jest to opłacalne. Jest to najdroższa z taśm farbujących. Wreszcie kalki woskowo-żywiczne służą przede wszystkim do zadruku etykiet papierowych półbłyszczących. Są one bardziej ekonomicznej aniżeli taśmy żywiczne. Istnieją także taśmy tekstylne, służące do zadrukowywania wszywek tekstylnych takich jak na przykład metki do ubrań. Innym kryterium rozróżnienia taśm barwiących jest ich szerokość oraz długość. Naturalnie w przypadku szerokości wszystko zależy od tego jak dużą etykietę pragniemy wydrukować.

Rodzaje drukarek

Kalka powinna być odrobinę szersza od etykiety, ponieważ wówczas unikniemy zwijania się oraz fałdowania. Jeżeli chodzi o długość kalki to zależy ona od urządzenia jakiego używamy, w zależności od wielkości drukarki może się w niej zmieścić odpowiednio dłuższa lub krótsza rolka taśmy. To od rodzaju drukarki najbardziej zależy rodzaj kalki jakiej użyjemy, w związku z tym przy planowaniu drukowania etykiet produktowych musimy pamiętać o odpowiednim doborze urządzenia.