Czy kalki żywiczne to dobry wybór?

Drukarki termotransferowe występują gwarantują trwalsze zadrukowanie etykiet niż drukarki termiczne. Do zadruku etykiet wymagają jednak użycia taśmy barwiącej. Występują trzy rodzaje taśm barwiących, które różnią się od siebie parametrami oraz właściwościami. Można wyróżnić kalki termotransferowe wosko-żywiczne, kalki woskowe oraz kalki żywiczne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że każda etykieta jest z innego materiału, dlatego trzeba użyć odpowiedniej taśmy barwiącej, żeby druk był maksymalnie trwały oraz trzymał się dobrze na powierzchni.

Czym są taśmy termotransferowe?

Nie zawsze należy używać drogiej taśmy termotransferowej. Kalki termotransferowe woskowe stosowane są jedynie do zadruku etykiet matowych papierowych. Nie można używać taśmy woskowej do foliowych etykiet, ponieważ druk nie będzie wystarczająco trwały. Warto dodać, że nie ma przy tym znaczenia, czy jest to folia PET, PP, bądź nawet PE. Kalka woskowa nie sprawdzi się też dobrze na błyszczących etykietach papierowych. Powinno się mieć na uwadze, że kalki woskowe są zdecydowanie najtańsze, dlatego cieszą się też największym zainteresowaniem. Kalki żywiczne stosuje się do zadruku foliowych etykiet. Oprócz tego można je również wykorzystać do papierowych etykiet matowych oraz papierowych półbłyszczących. Trzeba jednak pamiętać, że kalki żywiczne są najdroższe ze wszystkich kalek termotransferowych, w związku z tym nie opłaca się zadrukowywać w ten sposób etykiet papierowych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że kalka żywiczna może być także spożytkowana do etykiet tekstylnych. W takiej sytuacji trzeba jednak posiadać specjalną drukarkę do wszywek tekstylnych. Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze taśma barwiąca termotransferowa woskowo-żywiczna, której używa się głównie do zadruku etykiet półbłyszczących papierowych.

Co wybrać?

Możliwy jest także wydruk na matowej etykiecie, lecz jest to niezbyt ekonomiczne, w związku z tym poleca się wykorzystać kalkę woskową. Zadruk wszywek tekstylnych jest możliwy przy użyciu kalek termotransferowych do tekstylnego zadruku. Barwiące kalki tekstylne pozwalają zadrukowywać nawet metki odzieżowe, w związku z tym są często stosowane w drukarkach półprzemysłowych oraz przemysłowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w sprzedaży dostępnych jest wiele rozmiarów kalek termotransferowych.