Jak dbać o włosy

Włosy to niekwestionowana ozdoba każdej kobiety, ważne więc, by wyglądały zdrowo, były lśniące i zadbane, niezależnie od długości. Kondycja włosów zależy od wielu różnych czynników: dieta, stan zdrowia całego organizmu, hormony, warunki atmosferyczne oraz to jak się z nimi obchodzimy i jak dbamy.

Jak prawidłowo myć włosy

Wydawać by się mogło, że mycie włosów to najłatwiejsza czynność, niemal codzienna i zwyczajna. Nic bardziej mylnego, niezwykle istotny jest dobór kosmetyków i technika mycia. Niezależnie od tego, czy myjemy włosy codziennie czy raz na kilka dni, robimy to wówczas, gdy jest to konieczne, czyli gdy włosy przestały wyglądać świeżo. Szampony do włosów dobiera się nie do samych włosów a do skóry głowy, bo służyć ma on przede wszystkim do oczyszczenia skóry właśnie. Opuszkami palców staramy się wmasować szampon w skórę, zaś powstałą pianę rozprowadzamy delikatnie na całej długości włosów. Czynność tą najlepiej wykonać dwukrotnie, pierwsze mycie usuwa zanieczyszczenia a drugie umożliwia substancjom odżywczym przenikanie w głąb cebulek.

Odżywka do włosów

W przeciwieństwie do szamponu odżywkę dobiera się do włosów. Zadaniem odżywki jest nawilżenie i zregenerowanie włosów oraz domknięcie łuski włosa po każdym myciu. Najlepiej nakładać odżywkę na wilgotne włosy od końcówek do nasady, unikając wmasowywania jej w cebulki. Spłukuje się ją po kilku minutach letnią wodą.

Domowa pielęgnacja

W wielu przypadkach samo mycie i nałożenie odżywki nie wystarcza, by odbudować zniszczone włosy. Dla kompleksowej pielęgnacji warto sięgnąć po:

  • Peeling do skóry głowy – oczyszcza z martwego naskórka, wspomaga wydzielanie odpowiedniej ilości sebum, zaś masaż głowy, który wykonujemy nakładając peeling poprawia ukrwienie. Na rynku dostępne są gotowe produkty do peelingu. ale można też wykonać go samemu, w domu – wykorzystać można do tego fusy kawy mielonej, sól lub cukier oraz szampon (stosunek 2:1). Kawę odradza się jasnym blondynkom, gdyż może farbować, soli nie zaleca się osobom o mocno przesuszonej skórze.
  • Olejki do włosów – olejowanie ma na celu zatrzymanie wilgotności we włosach oraz ich wygładzenie, dzięki czemu są lśniące i wyglądają zdrowo. Olej stosuje się na włosy mokre lub suche, pozostawia się je na godzinę, dwie lub całą noc, robi się kąpiele olejowe lub nakłada rozgrzany w dłoniach olej na pojedyncze pasma włosów. Najbardziej popularne są: olej rycynowy, olej kokosowy, olej arganowy, olej z awokado, a nawet oleje spożywcze – lniany, słonecznikowy, oliwa z oliwek). Zabieg należy powtarzać 1-2 razy w tygodniu lub miesiącu, zależnie od kondycji naszych włosów. Spłukuje się je letnią wodą i zmywa delikatnym szamponem. 
  • Wcierki – to substancje o silnym działaniu odżywczym, którego składniki odżywcze wmasowywane w skórę głowy przenikają bezpośrednio do cebulek. Wyróżnia się wcierki alkoholowe, bezalkoholowe, olejowe i medyczne. Co istotne, kuracja wcierkami trwa ok . 4-6 tyg. jednorazowe zastosowanie nie da kompletnie żadnych efektów.
  • Unikanie urządzeń elektrycznych do stylizacji – wszelkiego typu suszarki, prostownice i lokówki nie są zbyt dobre dla włosów, wysoka temperatura niszczy i wysusza włosy, często wywołuje uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak już ich używamy pamiętajmy, by suszarkę trzymać w odległości ok. 20 cm od włosów, nie trzymać jej zbyt długo w jednym miejscu a włosy suszyć partiami. W przypadku stosowania lokówki i prostownicy pilnujmy, by włosy były suche i zabezpieczone kosmetykiem termoochronnym.
  • Ochrona przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi – warto chronić skórę głowy i włosy przed palącym słońcem np. przy pomocy kapelusza a przed mrozem czapką.
  • Regularne podcinanie końcówek – nie przyspieszy ono wzrostu włosów, choć takie przekonanie powszechnie panuje, ale sprawi, że włosy będą wyglądały zdrowo, gdyż to końcówki ulegają największym uszkodzeniom.

Szeroka oferta kosmetyków naturalnych znajduje się m.in. w sklepie Kosmetyki Orientu, znajdą się tu szampony do włosów, olejki do włosów, odżywki, maski, wcierki. Kosmetyki naturalne świecą triumfy wśród użytkowników, im mniej chemiczne produkty tym lepiej dla naszego organizmu, który i tak z każdej strony wystawiony jest na chemię, toksyczne składniki i niezdrowe produkty.