Dieta ketogeniczna – czy jest dla Ciebie?

Dieta ketogeniczna w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Głównie wykorzystywana w celu spalania tkanki tłuszczowej, aby pozbyć się tkanki tłuszczowej. Jakie są jej założenia? Jakie ma wady i zalety?

Dieta Keto – na czym polega?

Główne założenie diety to zwiększenie spożywania produktów bogatych w „zdrowe” tłuszcze, czyli tłuszcze nienasycone, przy jednoczesnym ograniczeniu przyjmowanych węglowodanów. Dieta ketogeniczna zakłada spożywanie posiłków, w których 80% – 90% stanowią tłuszcze, a pozostałe 10% to białka i węglowodany. W przeciwieństwie do standardowego sposobu odżywiania, przy którym większość energii pochodzi z węglowodanów. Przy tak wysokiej podaży tłuszczów dochodzi do tak zwanej ketozy, czyli rozpadu tłuszczów. To stan metaboliczny, w którym dochodzi do wzrostu ciał ketonowych we krwi z zachowaniem stabilnego poziomu insuliny oraz glukozy. Przy odpowiednio niskiej ilości węglowodanów dochodzi do zahamowania uczucia głodu.

Zalety i wady

Główna zaletą, dla której wiele osób decyduje się na stosowanie tej diety, jest spadek masy ciała. Inną zaletą jest jej zastosowanie zdrowotne. Ketoza stosowana jest u osób zmagających się np. z epilepsją i cukrzycą. Często wspominana korzyść to wsparcie w walce z insulino-odpornością, zapewnia uczucie sytości i redukuje obrzęki. Chociaż dieta Keto jest skuteczna, to mogą wystąpić skutki uboczne, np. problemy z trawieniem, spadek energii po kilku miesiącach stosowania, problemy z koncentracją, nieprzyjemny zapach ciała. Nie powinna być stosowana u osób z chorobami nerek i trzustki. Przed rozpoczęciem diety należy skonsultować się z lekarzem i ustalić plan z pomocą dietetyka.

Jakie produkty zawierają ,,zdrowe” tłuszcze?

Ich źródłem są produkty pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, np:

  • tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, tuńczyk),
  • awokado,
  • nasiona i orzechy,
  • oliwa z oliwek,
  • ciemnozielone warzywa.

Stosowanie diety Keto może okazać się dla niektórych osób dość wymagające i czasochłonne ze względu na konieczność przygotowywania posiłków. Z pomocą przychodzi catering dietetyczny. Za niewielką cenę dostarczane są gotowe posiłki prosto do domu. Przygotowane z zachowaniem norm diety, dzięki czemu nie musisz się o nic martwić.