Lokalizowanie pojazdów systemem GPS

Każda osoba mająca flotę pojazdów, niezależnie od tego czy składa się ona z kilku bądź kilkuset samochodów wie jak istotna jest opcja stałego ich monitorowania. W internecie, wciąż rosnącym zainteresowaniem cieszą się platformy tematyczne, zapewniające nie tylko monitoring pojazdów GPS, ale również pozwalające przejrzeć historię pracy pojazdów, monitorujące ich stan techniczny i pozwalające na otrzymywanie powiadomień o uprzednio zdefiniowanych zdarzeniach.

Monitoring auta

Monitoring auta jest praktycznie standardem w transporcie także międzynarodowym jak i krajowym, wśród samochodów ciężarowych o masie dopuszczalnej powyżej 3,5t. Coraz to częściej jest jednak zakładany także w samochodach dostawczych do tej masy całkowitej, czyli popularnych busach. Lokalizator pojazdów, nie jest także rzadkością, wśród aut służbowych, którymi podróżują między innymi przedstawiciele handlowi bądź inne osoby używające aut w swojej pracy zawodowej.

Czym jest GPS?

Ale czym właściwie jest moduł GPS? To niewielkie urządzenie podpinane, w samochodzie i zasilane z jego układu, pozwalające osobie uprawnionej, sprawdzić na mapie, gdzie w danym momencie, odnajduje się pojazd, do którego urządzenie jest zamontowana. Naturalnie, jego zadaniem nadrzędnym, jest sprawdzenia czy pojazd porusza się po trasie, która została dla niego przewidziana, i czy kierowca, przestrzega obowiązującego harmonogramu czasu pracy, ale nie jest to jedyne zastosowanie takiego urządzenia. Coraz częściej, lokalizator pojazdów podpięty jest pod centralny komputer samochodu, co umożliwia śledzenie nie tylko danych eksploatacyjnych, takich jak zużycie paliwa, bądź stan oleju w silniku, lecz również pozwala wykryć z wyprzedzeniem ewentualne usterki. Dzięki temu, właściciel floty pojazdów może uniknąć wielu kosztownych napraw.

Dla kogo jest GPS?

Ma także świadomość, który z jego kierowców jeździ ekonomicznie, a który musi jeszcze popracować nad techniką jazdy. Jedną z nowości oferowanych przez, nowszej generacji monitoring pojazdów GPS, jest możliwość, ustalenia zakresu zdarzeń, o których informacja nadawana będzie automatycznie, drogą telefoniczną bądź mailową. Do zdarzeń takich, zaliczyć można na przykład kolizję drogową, bądź awarie pojazdu. Opcja ta sprawdza się szczególnie, przy bardzo licznej flocie samochodów, wymagającej dozoru.