Twoja firma na wyższym poziomie – kalki termotransferowe

Obecnie na rynku obok typowych drukarek termicznych pojawiły się również modele termotransferowe, wykorzystywane do wykonywania kodów kreskowych oraz etykiet. Najistotniejszą różnicą między nimi jest, w przypadku drukarek termotransferowych, konieczność użycia taśm barwiących do zadruku etykiet.

Zabieg taki pozwala na osiągniecie trwalszego nadruku. Różnica jest znacząca także w przypadku kalek, kalki termotransferowe występują w trzech rozmaitych barwach o odmiennych parametrach oraz właściwościach i pozwalają na zadruk etykiet różnego typu. Trzy wspomniane wcześniej rodzaje to: kalki woskowe, kalki żywiczne oraz kalki woskowo-żywiczne, które charakteryzują się odmiennym materiałem odbijającym na etykietach, zapewniającym jej trwałość.

Kalki woskowe są wykorzystywane jedynie w przypadku produkcji matowych etykiet papierowych. W tym przypadku nie ma możliwości wykonania druku etykiet foliowych typu PP, PE, czy PET, gdyż będą one charakteryzowały się niezwykle małą trwałością. Kalki termotransferowe tego rodzaju nie są wykorzystywane także w przypadku błyszczących etykiet papierowych. Dużą zaletą jest fakt, iż kalki woskowe charakteryzują się bardzo niską ceną, w związku z tym przy standardowych nadrukach papierowych są one najlepszym wyborem.

Drugi rodzaj, czyli kalki żywiczne, są stosowane do realizowania wszelkiego rodzaju etykiet foliowych, a także tak zwanych wszywek tekstylnych. Istnieje także możliwość wykonania przy ich użyciu matowych i błyszczących etykiet papierowych, należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że kalki termotransferowe tego typu są najdroższe, dlatego w przypadku druków papierowych warto jest poszukać tańszych sposobów.

Można wyróżnić także kalki woskowo-żywiczne, stosowane głównie do wykonywania błyszczących etykiet papierowych. Pozwalają one także na uzyskanie wydruków matowych, jednak ze względów ekonomicznych bardziej korzystne jest w tym przypadku zastosowanie kalki woskowej. Na rynku można spotkać kalki termotransferowe barwiące, pozwalające na osiągnięcie wydruku jednokolorowego, innych niż czarny. Wybór odpowiedniego rodzaju i koloru kalki ma istotny wpływ nie tylko na jakość wydruku, ale także na koszt, jaki musi ponieść zleceniodawca.